Malý – Veľký prechod.

10-12. 5. 2013 Kľačno – Farská lúka

Spomienka na zosnulých osadníkov kamaráta Lišiaka a Pekyho. 37. rokov od založenia T.O. Mescalero.

Už vo štvrtok 9.5. 2013 osada Mescalero rozložila svoj tábor pri Zlatom prameni na Farskej lúke. V teepee zahorel oheň. Dym stúpal dymovými chlopňami, aby oznamoval lesu ich prítomnosť. Nocou bolo počuť spev, ale i hlasy od poradného ohňa. .

Piatok ráno 10.5. 2013 krásne prebudenie do rozospievaného vtáčieho orchestra. No nebolo kedy počúvať vtákov ani les. Počúvali Matteho rev motorovej píly. Pot z čela, ohnutý chrbát a konečne šibalský úšklebok v tvári sa zjavil okolo piatej poobede, aby mohli usúdiť že s prípravami sú hotový. Pagóda, stožiar, drevo na prikladanie i fakľa. Všetko je OK. Počasie prialo. Prvý kamaráti, stisky rúk na zvítanie a tradičný Staroprameň. Oheň prašťal a iskry leteli k hviezdnej oblohe za tónov hrajúceho bendža Vlada H., Vandlovej a Šperyho basy, gitary Minyho, Drobca i Mira z Modrej Hviezdy.

Sobota 10.5. 2013 ráno prší. Poobede prší ešte viac. Leje. Sheriff osady Mescalero privítal kamarátov a kamarátky. Oznámil radostnú správu: „Dnes vás vítame na našom konečne už ozaj Malom prechode a poprosím vás, aby ste sa presunuli k baru pod celtu. Dnes naše mokasíny ostanú suché.“

19,00 hod. kamarát Džamila z T.O. Klondike zapaľuje oheň na počesť 37. výročia od založenie osady Mescalero. Slávnostne uvítanie z úst sheriffa osady Kanca a malá spomienka na tragicky zosnulých osadníkov Lišiaka  (30 rokov) a Pekyho. (17 rokov) Pri tónoch osadovej gitary a zapálení sviečok pod stožiarom si úctili ich večnú pamiatku.

Večer sa niesol za tónov gitár v kľudnej atmosfére.

Pagoda osirela…

Kamaráti v spacákoch načúvajú klopot kvapiek. Ešte spomienka na tých čo majú radi a tíško zaspávajú.

Nedeľa 11.5. 2O13 Okolo štvrtej ráno prestalo pršať. Zachmúrená obloha sa nám smiala a možno niekde tam za oblakmi sa usmieval aj Wakan Tanka. A ja som ho vo svojej duši prosil, aby nám odpustil. Sľúbil som mu, že nabudúce už osada Mescalero nezanedbá svoj posvätný tanec. So svojím šamanom bude dlho tancovať pred akciou, aby nám dal krásne počasie.

Zbalil sa tábor i stany trampov. Obloha sa máličko rozjasnila a sľubovala ešte pekný deň.

I my sme sa rozlúčili s týmto prianim.

Ahoj.

Kanco