21.deň v mesiaci snehu si naša osada pripomenula svoje založenie od ktorého uplynulo pre nás neuveriteľných 35 rokov.

Aby sme sa neradovali sami, zorganizovali sme už v poradí IV. ročník Malého-Veľkého prechodu, tentokrát z chaty Mraznica vo Veľkej Lehôtke, na Veľký Grič 971mnm. A tak 29. januára sa spolu s nami zišlo cca 45 kamarátov. Pozvanie prijali osady Rogers, Sonora, Buffalo, Usvit, Klondike, Spálený Vrch, Čierny Havran, samotári Kura, Čiroky a Tarantula. Trnavské trampské osady Túlaví psi, Štvanci, Icarilla, Biely bizón a Biely Tesák. Reprezentovali ich kamaráti: Šoko, Čierny, Šampón, Marek, Mišo, Bublina, Janka a Kutáč, ktorý si pripomenul svoj sviatok – 60 rokov života, ku ktorému kamarátovi Kutačovi ešte raz osada Mescalero praje veľa zdravia a suchý chodník.

Takže odchod na túru bol o 10,00hod. Šlo nás hore 29 kusov. Pohodová trasa cez Uhlisko na Veľký Grič, kde vedie žltá značka s hodnotou 2,35 hod., to bola výzva už pre nie najmladšiu osádku, ktorá pochopiteľne s radosťou privítala občasné pauzy na cigaretku, teplý čaj a studený gambáčik. Snehu okolo 10-20 cm, bezvetrie, úplne jasná obloha. Paráda. Na vrchol Veľkého Griču sme dorazili o 13,30 hod. Odmenou nám bol nádherný výhľad na Donovaly, Kremnické vrchy, Martinské hole…

Trošku sa nám zdvihol adrenalín a vietor a tak po pol hodine fujazd do tábora Mescalerov na Mraznicu.

Späť sa šlo o čosi veselšie, zhruba o 16,30 hod.príchod. Na chalupe nás čakála teplá polievka, teplý čaj, studené pivo, pečený bôčik, zemiakové babky a zákusky.

Večer kamarát Kura zapálil kresadlom strážny oheň, od neho fakľou slávnostný, o ktorý sa staral náš osadník Matte. Zahral som osadovú hymnu a šerif Kanco ešte raz privítal kamarátov, ktorí prišli s nami osláviť 35. výročie založenia osady a poprial im pohodu, plné brušká a uhasený smäd. Pri ohni a v chalupe sme sa bavili do skorých ranných hodín.

Už teraz kujeme plány na V.ročník Malého-Veľkého prechodu, ale to už budeme zase o rok starší.

Miny

T.O.Mescalero

Foto Froschka