T.O. Buffalo   

  bufalo   dscf8133

    Niekedy v októbri 1974 sa Maják a Gaučo dohodli, že založia trampskú osadu. Toto rozhodnutie padlo, keď boli cez prázdniny po skončení ZDŠ na čundri na priehrade vo Vrbovom. Oslovili Goga a Briketu – bývalých spolužiakov, vyrobili vlajku, domovenky a vznikla osada. Samozrejme, že sme boli ovplyvnení okolím. Tramping začal v Prievidzi mohutnieť no a starší kamaráti už boli zapojení. Tak sme im trochu závideli. A k tomu ešte obrovský vplyv „májoviek“, setonoviek, foglaroviek, scautu, skrátka romantika, dobrodružstvo a voľnosť. Tomu sa nedalo odolať. A to ešte nespomínam gitary a nádherné piesne, ktoré voňali diaľkami a divokou prírodou. V úplných počiatkoch sme sa len postupne prepracovávali, učili a formovali. Tramping dnešného typu bol u nás v plienkach. Takže Maják, Vrták (Gaučo), Gogo. Briketa v zapätí po založení odišiel – nebolo to pre neho. Pribudol Drobec, Týfus. Postupne prichádzali, ale aj odchádzali kamaráti : Zlatokop, Peko, Kero, Leo, Koco, Joe, Boco. Prvú pozvánku sme dostali, a boli sme hrdí, na potlach do Martina na T.O. Ascalona. Neboli sme, ale v zapätí prišla pozvánka na T.O. Skokan a to bol náš prvý potlach. Boli sme unesení, získali sme nové adresy, nové vzťahy, nové dojmy, skrátka tu sa to fakticky začalo. Úplne nás to pohltilo. My sme prvý potlach robili na tretie výročie v Hlbokom. Potom sme ich poriadali pravidelne na okrúhle výročie  ešte mnoho krát. Každoročne sme chodili na Veľké vandre a samozrejme drvivú väčšinu „víkendov“ sme boli vonku. Zima – leto. Najlepšie kontakty sme mali okrem Prievidze s Handlovou, Martinom, Partizánskym a Trnavou. Na prelome 70-80 rokov sa u nás zdvihla vlna aktívnejšej ochrany prírody formou SZOPK. Samozrejme, že sme sa aktívne zapojili a založili vlastnú ZO SZOPK pod názvom Vtáčnik. Vyčistili a označili sme niekoľko krát, rezerváciu Vtáčnik a zúčastňovali sme sa ochranárskych akcii na iných územiach. Predsedom ZO bol Maják. Usporiadali sme nejaké prechody tzv. 25 a asi IV. ročníky zimných stretnutí na bežkách pod názvom Stopou Jacka Londna. Tieto sme už poriadali u nás na Majsniarovom laze, kde sme v r.1982 kúpili osadnú chalupu a bolo to. Mali sme svoj osadný flek. No a tu sme spolu s osadou Zubor – Bobor (Patrizánske) za 35 rokov usporiadali mnoho stretnutí pod rôznymi zámienkami. Vývoj v osade nabral na obrátkach, bolo mnoho príchodov, odchodov a teraz osadu tvoria Drobec a Koco. Osada je aj tak stále funkčná a akčná. Má svoj flek s ohniskom, totémom a samozrejme so svojimi kamarátmi. A v tomto duchu ideme ďalej, sme na prahu 45. výročia.

 


 

 T.O. Colorado

V roku 1976 založili T.O.Colorado mladí kamarátí:
Slepi – Július Oláh
Chrobáčik – Michal Franko
Jožinko – Jozef Franko
Jožinko – Jozef Krausko
Blonďák – Michal Kurpita
a kamarátky Čina a Eva.
O tri roky vstupujú do osady ďalší členovia:
Čertík – Vlado Furták a Chrobák – Milan Truhlík.
V tomto zložení po niekoľkých slezinách v roku 1980 zapaľuje osada svoj I. výročný oheň. No rok na to, po II. Výročnom ohni sa osada rozpadá a ostáva iba Slepi a Chrobák.
Tí potom prijímajú medzi seba kamarátov:
Mižu – Michal Mečiar
Blonďák – Ján Bednár
a Pupok – Rado Veinlich.

V tomto zložení, v septembri 1982 v Čavoji, pred odchodom na zelený vander robia III.  výročný  oheň.
V civile ostáva Slepi a ten prijima do osady kamaráta Fugasa – Jaro Babic a s ním dvaja v r.1983 na Malej vode spravia IV.výročný oheň. Zhodou okolností boli v tej dobe na dovolenke aj Mižu a Blonďák.
V roku 1984 na Malej vode začali budovať záhradky a tak sa I. Spoločný potlach T.O.Colorado (V.) + T.S.Šolim (I.) konal v Šútovciach na fleku Boške laz. Po návrate zo zeleného vandru, už konečne celá osada na ďalší rok robí II. a posledný spoločný potlach s T.S.Šolimom, lebo aj ten po ohni vstupuje do Colorada.


 

 T.O. Rogers

rogers 008

img


 

 

T.O. Klondike

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

35.T.O.Klondike 1

Osada bola založená v septembri r. 1980 na Malej vode pri Prievidzi. Osadový flek je na lúkach pod Vyšehradom, v katastri obce Jasenovo, kde osada robí pravidelne potlachy. Zatial posledný 15-ty potlach z príležitosti 35. výročia založenia osady sa konal v r. 2015.

Od r. 1981 každoročne poriada osada spomienku na kamaráta Tukyho v Kosoríne víkend pred Vianocami, ktorý tragicky zahynul v snehovej búrke v Kremnických horách.
Pre osadu zložil hymnu Zlatokop a spomienku na Tukyho – Rosomák, kamarát Davy.
10-ti členovia osady sú už dlhé roky stabilní: šerif – Džamo, zástupca – Hektor,
kronikár – Dlhý, pokladník – Maco, vlajkonoš – ml. Džamila, Ičo, Ivka, Norika, Želka, Marek.

e-mail: t.o.klondike.pd@gmail.com Džamo


 

 T.O. Sivý Orol

orol domovenka osadnici

Trampská osada SIVÝ OROL vznikla na podnet kamaráta PEKA, ktorý po niekoľko ročnom samotárčení našiel okolo seba kamarátov a kamarátky, ktorý mali v sebe zmysel pre krásu prírody a veci okolo nej.
Osada bola vyhlásená dňa 10. júna 2000 a krstou osadou sa stala T.O. MEDVEDE z B.Bystrice. Zakladajúcimi členmi osady boli kamarát PEKO, MALIČKÝ, ČERT a kamarátky KORÁLKA, KITY, TAŤA. Za sheriffa osady bol zvolený kamarát PEKO.
Na 3. výročnom ohni boli do osady prijatý nový členovia, kamarát TATKO a JODY a kamarátka TAKTIK. Všetci pochádzame z malej ale zato malebnej dedinky pod horami z názvom NEDOŽERY-BREZANY , ktorá sa nachádza neďaleko PRIEVIDZE.
A prečo názov osady  SIVÝ OROL?
Lebo indiáni verili, že v orlovi sídli moc tvorcu všetkých vecí. A prečo sivý ? Preto , že je to stred medzi bielou a čiernou – dobrom a zlom.

Okrem výročný ohňov usporiadavame s T.O. MEDVEDE aj  strelecké súťaže.

„O chválu nestojíme, nám postačia aj naše činy. Ak však už má niekto nosiť stuhu priateľstva, ktorá by mala utužiť spojenectvo, mal by ju nosiť každý z nás, ktorý je chrabrý a statočný a od nepamäti ochraňuje posvätný oheň !“

Kontakt na osadu :
sheriff    PEKO                                                     kronikár  KITY

Ivan Pekár                                                              Hilda Hanusková
Sládkovičova 361/8                                               Družstevná 667/3
Nedožery-Brezany                                                 Nedožery-Brezany
972 12 okr. Prievidza                                             972 12 okr. Prievidza

mob.                                                  mob.


 

 

T . O . U S V I T

usvitosada

Na Dodov podnet sa zišli vo Veľkej Lehôtke kamaráti Dodo,Giakomo,Cipo,Hojo a   Dudy.V auguste roku 1974 sa zakladá osada T.O.USVIT aj s kamarátom Ťavom.
V roku 1979 vstupuje do osady kamarát Kali,ktorý po schôdzi je zvolený za sheriffa.V roku 1980 vstupuje do osady kamarát Sancho.Kamarát Vreco prichádza medzi nás v roku 1983.Na 15-výročnom potlachu T.O.USVIT je vyhlásený za člena kamarát Ďuďo.V roku 1992 vstupuje do osady kamarát Otto.Dňa 20.1.1994 nás opustil kamarát Vreco,ktorý odišiel na večný vander.Pohreb sa konal v Malinci,kde si ho prišlo uctiť vela kamarátov.Pred dvadsiatym výročným potlachom v júni 1994 prichádzajú do osady kamaráti Svišťo,Fazula,Čuleň a Tato.


 

 

T.O. Spálený vrch

1spalenyp1120852
Boli sme spolužiaci, kamaráti, ktorí bývali na jednej ulici. Od malička sme radi chodili do hôr a táto naša záľuba dospela až k tomu, že sme založili trampskú osadu. Osada bola založená 2.1.1985 Freklom, Žralokom, Pampúchom, Fixom, Cibom a Žabom. O trochu neskôr vstúpili do osady Dali, Chandžo a Prco.
V tom čase sme všetok voľný čas trávili spolu v horách. Najradšej sme chodili na altánok nad Bojnice, kde bola aj prvá slezina 17.7.1985 Po čase Dali z osady pre študijné povinnosti odchádza. V lete 1989 sme urobili veľký vander po Slovenskom raji. V roku 1991 prišli do osady noví členovia Krko, Čučo, Traktor a Fiťo. Začali sme organizovať  Ryžovanie zlata, čo bola skutočne super akcia. V tom istom roku sa nám podarilo neďaleko Prievidze získať  útulnú chalúpku. Kto nevidel  neuverí.
V 1992 sa do osady vrátil Dali a pribudol nový člen, Chandžov brat Tybyka. Na jar roku 1996 Chandžo z osady odišiel. Zmeny pokračovali v marci 2001 – nový člen Janči a Brucho, neskôr odišli Fixo (2003) a Tybyka (2005). So všetkými odídencami sa aj tak stále priatelíme a sú vždy vítaní na našich akciách.

Od roku 1996 pravidelne organizujeme Trampský bál , ktorý sa teší stále väčšej obľube.


 

 

Hradní Tuláci Prievidza

hradni tulaci_1023x768

Písal sa rok 1995 , keď prašné cesty , túlavé topánky , láska k prírode , hradom a spoznávaniu prírody spojila kamarátov – Kyselinu , Parazola , Mcgyvera , Pierka a Krutonoha. Ich osud sa voľky – nevoľky začal písať . Vtedy ešte nikto z nich netušil čo bude a že práve túlanie po prírode bádanie v ruinách hradov a úprimné kamarátstvo sa stane akýmsi základným kameňom pre vznik partie.
Na potulkách stretávali mnoho známych i neznámych a postupne sa k nim pridávali ďalší a ďalší kamaráti. V roku 2003 vzniká oficiálny názov partie – Hradní Tuláci.
Ako to v živote už chodí , tak ako niektorí ľudia prichádzali iní odchádzali, v súčasnosti z prvých členov sa už viac menej nikto nezúčastňuje na našich aktivitách no prítomnosť a návštevu hociktorého z nich veľmi radi privítame…
V súčasnosti našu partiu tvorí KUKO vo funkcii šerifa, Frenky – jeho zástupca , Eskimo , Kaja , Technik , Črepinka a Červenáčik .
Každoročne sa jarnú sezónu túlania sa snažíme otvoriť Veľkonočným vandrom, ktorého trasa ako ináč poväčšinou vedie aspoň cez jeden hrad, na tomto vandri sa každoročne zúčastňuje viac a viac kamarátov a radi vždy privítame účasť ďalších. Na jeseň organizujeme Jesenné trampošenie , koniec roka a príchod ďalšieho slávime celá partia spolu na chate, niekedy aj celý týždeň…
Okrem iného sa zúčastňujeme aj na brigádach , ktoré sa robia na zrúcaninách hradov.


 

T.S. Tarantula .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

004tarantula6

Moje prvé začiatky v trampingu sú od roku 1989 .Stretávala som sa s trampami už od malička ,podaktorí vysedávali na lavičkách po sídliskách a tak rôzne ,keďže sme s jedného mesta .Do prírody som chodievala hlavne ako turistka potom som sa prihlásila do SZOPK- Jasoň a tam som spoznala viacerých trampov .Nemôžem nespomenúť kamaráta Trampského samotára Baďa zo Zemianskych Kostolian ,ktorý už v súčasnosti nie je medzi nami ,že práve on ma ako prvý zasvätil do trampského sveta .Pozval ma na jeho Slezinu .Do vtedy som bola trampskou kamarátkou .S mojím skromným vybavením(ueska ,spacak a pár drobných vo vrecku)  pod hviezdami som si začala budovať prvé trampské základy .V tých časoch som si to ani moc neuvedomovala ,že som sa dostala medzi trampov .Postupne som spoznávala viac osád a samotárov môjho veku .Netrvalo dlho a v roku 1990 som sa vydala za T.S. Golema ,ktorý pochádza z Modry .Putovali sme spoločným chodníkom za dobrodružstvom po našich krásnych Slovenských horách .Do roku 2008 som bola nevyhlásená trampská samotárka s prezývkou Tarantula ,ktorú som si vyslúžila krátko po svadbe od Ryby a Golema .Potom v roku 2008 ,pri príležitosti 25 .výročia založenia trampskej osady „Malá Hora „presnejšie dňa 9.8. tohto roku ma vyhlásili za Trampskú samotárku Tarantula ,kde som skladala trampský sľub.Tiež v tomto roku som sa podieľala ako členka ZTRP na Slovensko-Českom potlachu v Bojniciach ako spolu –organizátorka .Mesiace ubiehali ako voda v potoku .Netrvalo dlho a v roku 2009 som spáchala môj prvý Výročný oheň u T.D. Emera na Reváni pod Kľakom .V súčasnosti som naďalej ostala členkou v ZTRP .K horám veľké ahoj ! TS. Tarantula  .


T.O. Losí Potok

T.O. Losí Potok
Trampská osada Losí Potok vznikla koncom leta v roku 1990 v Prievidzi, podľa vzoru starších bratov z T.O. Javor. Jej zakladajúcimi členmi boli: Makarón(Juraj Sahuľ), Bafo(Vladimír Hauskrecht), Kačko(Mário Mrena), Kuvik(Anton Ševčík). Zhruba po dvoch rokoch fungovania prijali medzi seba kamaráta Dorťa(Jozef Uhliar). Prvý rok bol sherif Makarón, no potom ho vystriedal vo funkcii Bafo, ktorý je sherifom do dnes. Najskôr si chceli vybudovať osadný flek nad obcou Poruba. To sa však nepáčilo miestnym lesákom, a tak museli zmeniť svoje pole pôsobenia. Osada bola od začiatku dosť úzko spätá s T.O. Kajmani. Tí mali svoj flek na Dlhej lúke v oblasti Fačkovského sedla. Vďaka mnohým spoločným vandrom, táborovým ohňom, kamarátstvu a spoločnej túžbe mať pohodlné útočisko aj v nepriazni počasia alebo zimnom období, sa koncom roku 1991 pustili do stavby búdy. Za pomoci jednej píly bruchačky (Amálky), niekoľkých sekier, veľkého entuziazmu, kamarátov napr., Pedro, Noha, Dandy, Alino, Mrťo, … a mnoho ďalších, sa im dielo podarilo. Silvester 1992-93 už spoločne slávili v búde s výstižným menom Schovanka. Na to sa dohodli s Kajmanmi o spoločnom užívaní Dlhej lúky. 31.7. 1993 Schovanku pokrstili na prvom spoločnom výročnom ohni T.O. Kajmani a T.O. Losí potok. Osada nebola moc potlachová. Zúčastňovali sa jedného, maximálne dvoch potlachov v roku. Skôr sa orientovali na vandríky a prechody. Napr. Lučianská Fatra, Veľká Fatra, prechod cez Strážovské vrchy, Západné Tatry – Roháče, Oravskú Maguru, Kremnické Vrchy, Muráň, a mnoho ďalších. Sami organizovali každý rok výročnú slezinu a každých päť výročný potlach. Počas pôsobenia osada zaznamenala aj drobné zmeny osadenstva. V roku 1996 osadu dočasne opustil Makarón. Chodiť neprestal, len sa pustil z osobných dôvodov na sólo dráhu. V roku 2000 pribudol do osady kamarát Pavúk(Ladislav Gross). Makarón sa opäť vrátil v roku 2007. V súčasnosti, hlavne z časových dôvodov, sa vandríky obmedzili skôr na drobné jednodňové výstupy a prechádzky v prírode, poprípade víkendové táborenia na dlhej lúke, na lúke Javorina za Kľakom a v okolí Kamenca pod Vtáčnikom. Aj keď je oficiálne v osade členov šesť: Bafo, Makarón, Kačko, Kuvik, Dorťo, Pavúk, v skutočnosti sú to aj ich manželky, deti a blízky známi. Dobré vzťahy s T.O. Kajmani pretrvávajú do dnes. Dôkazom toho je aj spoločný projekt „Oprava Schovanky“. V roku 2014 sa dohodli s T.O. Appaloosa a Dedovcami na rekonštrukcii búdy, ktorú za pomoci ďalších kamarátov v roku 2015 zrealizovali. Touto cestou by chceli poďakovať všetkým kamarátom, milovníkom prírody a romantiky, ktorí finančne a fyzicky na opravu Schovanky prispeli.
Ďakujeme!
AHOJ.
los1
Pôvodná zostava. Z ľava hore: Dorťo, Bafo, Kačko. Zľava dole: Makarón, Kuvik

los2
Schovanka 1993

los3
Prvý Silvester na Schovanke. Z ľava: Uhlík(T.O.Kajmani),Picasso(T.O.Kajmani),Kačko,Bafo,Makarón,Dorťo

los4
Prvý spoločný potlach. Z ľava:
T.O. Losí Potok: Bafo, Dorťo, Kuvik, Makarón, T.O.Kajmani: Vrabec, Picasso, Uhlík, Miňo
los5
20. výročie 2010. Zľava: Kuvik, Makarón, Dorťo, Bafo, Kačko

los6
Schovanka 2015